po polsku

The future is in our hands

We call on you to take action to defend the money unjustly taken from your retirement checks by SSA


On Tuesday, April 16, 2024, a hearing on the WEP and GPO was held by the House Subcommittee on Social Security in Washington, D.C.

No final decision has yet been made to repeal the unfavorable and harmful law, so we still need to fight for justice!

Written comments and statements should be submitted by everyone affected. The Subcommittee will include them in the official record of the hearing.

We must make lawmakers aware of the enormously negative impact this law has on the lives of Polish emigrants!

Each person affected by the WEP should write a letter to the Subcommittee describing their financial situation because of the application of the WEP.

The deadline for sending the letters is end of day April 30.

We suggest using the letter template below.


Please Fill Textboxes Below The Letter Template


LETTER TO COMMITTEE

SUBJECT OF EMAIL:
16 April 2024 Hearing on the WEP and GPO

Dear Members of the House Ways and Means Committee and Subcommittee on Social Security,

Please find enclosed my testimony for subject hearing.

Thank you,

Your name
Your address
Your phone


LETTER TEMPLATE FOR SENDING IN WORD FILE


I am unjustly penalized by the WEP. I legally immigrated to the U.S. in _______. I worked for _______ years in Poland and earned a Polish pension. I then worked in the U.S. for _______ years and earned a Social Security pension.

When I went to collect my Social Security pension, the SSA told me it must withhold a portion of my pension because I did not pay into Social Security when I earned my Polish pension.

This is blatantly unjust and must be corrected. Because my Polish pension is $_______ per month, the SSA reduced my Social Security pension to $_______ per month. This monthly total of $_______ is not enough to cover my living expenses.

Please repeal the unjust WEP penalty now. It has severely affected my financial condition and quality of life.


Your Name

Your Address

Your Phone

Date of Immigration

Numbers of Years Working in Poland

Numbers of Years Working in USA

Polish Pension

(must be converted to US dollars)

Reduces SSA Pension

Total Monthly Pension

Your Email
Scroll to Top

Marek Belcarz
Connecticut

Moja emigracyjna przygoda zaczęła się w latach 80-tych zupełnie przypadkowo. Po kilkuletnim pobycie w pięknej Italii osiedliłem, się w również pięknym stanie Connecticut. Mieszkam w USA od ponad 30-tu lat, szczęśliwie żonaty, dumny ojciec jednego syna. Ukończyłem informatykę, od 25 lat spełniam się zawodowo w zarządzaniu służbą zdrowia.

Moja druga miłość po rodzinie to wędrówki górskie, dzika przyroda, jazda na rowerze, czytanie, polityka i gotowanie, lubię też podróże w odległy świat, szczególnie fascynują mnie wielkie miasta.

Staram się zrobić coś dla kraju, w którym mieszkam, a także dla mojej pierwszej ojczyzny – Polski. W końcu ojczyzna to nie tylko kraj, w którym mieszkasz, ale kraj, którego potrzebujesz i który potrzebuje ciebie. Niektórzy twierdzą, że patriotyzm staje się przestarzałym pomysłem na życie. Ja uważam wręcz przeciwnie, że jest inspiracją i znaczącą siłą kształtującą zachowania i postawy pokoleń.

Polonia i Polacy mieszkający w Ameryce są niesłyszalni co jest skutkiem lekceważenia społeczności polonijnej w Kongresie USA. Niestety, nieobecni na Kapitolu nie mają głosu. Nadszedł czas, aby społeczność polonijna odegrała znaczącą rolę w tworzeniu nowego świata politycznego. Dołącz do PASI już dziś!